Sections

Weather Forecast

Close

At a Glance: Class A state wrestling team tournament

Class A Team Wrestling Tournament

1-Zumbrota-Mazeppa Cougars (24-6)

Rank: 1

Section: 1A

State appearances: 10, one championship (2017)

Vs. the field: Defeated ACGC, 53-6; defeated K-W, 51-12

Of note: Beat K-W, 31-23, and Frazee, 32-25, on the way to 2017 state championship; qualified eight into individual state tournament; have seven ranked individuals, including three No. 1s: Caden Steffen (182), Jacob Bennett (195) and Jarret Haglund (220)

2-Frazee Hornets (22-7)

Rank: 2

Section: 8A

State appearances: 25, four championships (1992, 1999, 2002, 2011)

Vs. the field: Defeated TMB/WWG, 44-16

Of note: Placed third after 32-25 loss to Z-M in 2017 semifinals; qualified 10 into individual state tournament; have six ranked individuals

3-Long Prairie-Grey Eagle/Browerville Wolves (23-1)

Rank: 3

Section: 5A

State appearances: 2, no championships

Vs. the field: Defeated Ottertail Central, 41-15 and 42-10

Of note: Qualified five into individual state tournament; have three ranked individuals

4-Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove Panthers (28-2)

Rank: 4

Section: 3A

State appearances: 1, no championships

Vs. the field: Lost to Frazee, 44-16; defeated Ottertail Central, 31-26; defeated ACGC, 44-18

Of note: Qualified six into individual state tournament; have five ranked individuals

5-Kenyon-Wanamingo Knights (19-9)

Rank: 6

Section: 2A

State appearances: 5, one championship (2016)

Vs. the field: Lost to Z-M, 51-12

Of note: Finished as consolation champions after 31-23 loss to Z-M in 2017 quarterfinal; qualified five into individual state tournament; have six ranked individuals, including No. 1 Jeron Matson (113)

Blackduck/Cass Lake-Bena Bears (20-1)

Rank: NR

Section: 7A

State appearances: 5, no championships

Vs. the field: No duals vs. the field

Of note: Qualified six into individual state tournament; have three ranked individuals

Atwater-Cosmos-Grove City Falcons (26-7)

Rank: 9

Section: 4A

State appearances: 11, one championship (2007)

Vs. the field: Lost to Z-M, 53-6; lost to TMB/WWG, 44-18

Of note: Qualified six into individual state tournament; have five ranked individuals

Ottertail Central Bulldogs (18-7)

Rank: 5

Section: 6A

State appearances: 1, no championships

Vs. the field: Lost to TMB/WWG, 31-26; lost to LPGEB, 41-15 and 42-10

Of note: Qualified five into individual state tournament; have three ranked individuals

Schedule

Thursday

At Xcel Energy Center

Quarterfinals

ACGC vs. Frazee, 9 a.m.

Blackduck/CLB vs. LPGEB, 9 a.m.

Ottertail Central vs. Z-M, 9 a.m.

K-W vs. TMB/WWG, 9 a.m.

Championship semifinals

Top quarterfinals winners,1 p.m.

Bottom quarterfinals winners, 1 p.m.

Consolation semifinals

Top quarterfinals losers, 11 a.m.

Bottom quarterfinals losers, 11 a.m.

Consolation final

Consolation semifinals winners, 5 p.m.

Third place

Championship semifinals losers, 5 p.m.

Championship

Championship semifinal winners, 7 p.m.

RE Sports

The Red Wing Republican Eagle covers local sports in Goodhue County and surrounding areas. 

(651) 301-7878
Advertisement
randomness